Miasta na sztucznych wyspach - nie tylko Wenecja i Dubai

Każdy z pewnością zna najbardziej znane miasta na wyspach ukształtowanych przez człowieka, mowa o Wenecji czy Dubaju. O ile nowe osiedla w Dubaju zostały ukształtowane na sztucznych wyspach, o tyle w Wenecji zaadoptowano istniejące wyspy do swoich potrzeb, formując kanały i układ komunikacyjny oparty w dużej mierze o transport wodny. W pewnym sensie do tej kategorii należy też Amsterdam, choć akurat ten nie leży nad samym morzem. Także Petersburg (Sankt Petersburg, dawniej Leningrad) też jest znany z kanałów, położony dodatkowo tuż nad Bałtykiem. W Polsce do kategorii "miast na wyspach" należy w pewnym sensie Wrocław, choć temu do morza to już baaardzo daleko.

Tym wpisem chcemy jednak przybliżyć inne, mniej znane miasta, które także leżą na "sztucznych wyspach". Miasta to może za dużo powiedziane, zazwyczaj leżą na nich tylko pojedyncze osiedla lub część miasta. Wiele z tych miast jest bardzo znana (np: Miami), ale nie każdy wie, że w tych miastach istnieją sztuczne wyspy, zamieszkałe przez ludzi na podobnej zasadzie co w Dubaju, czyli rezydencje dla bogatszej części społeczeństwa lub hotele. Niekoniecznie wyspy budowano od zera, przeważnie tylko nadawano im pożądany kształt.

[ps. przytrzymując na klawiaturze SHIFT (ten ze strzałką do góry) podczas klikania, zdjęcia będą pojawiać się w nowym oknie - dużo wygodniej, nie potrzeba się cofać do strony]

1) Dubai - najbardziej znane miasto świata posiadające sztuczne wyspy obok Wenecji. Sztucznych wysp planują setki w kilku układach.
Istniejące i planowane sztuczne wyspy w Dubaju.


2) Wenecja - leży na 118 wyspach. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011 r.).


3) Amsterdam - miasto prawie 170 kanałów i około 1300 mostów!


4) Empuriabrava - hiszpańskie miasto położone blisko granicy z Francją. Nisko położone bagna zostały zamienione na wyspy w latach 60-tych XX wieku, po referendum wśród miejscowej społeczności. W pobliżu podobne miasto Santa Margarita i Rosas.


5) Santa Margarita - Hiszpania - niedaleko Empuriabrava nad Morzem Śródziemnym.7) Marco_Island - miasteczko na Florydzie od strony zatoki.


8) Miami i Floryda - zarówno centrum Miami jak i zespół miejski leży bardzo nisko, na terenach bagnistych niegdyś, wszystko to sprawia, że cała okolica ma możliwości tworzenia kanałów i wysp.


9) Saemangeum - projekt wielkiego nowego miasta w Korei Południowej, obszar przyszłego miasta jest dopiero wydzierany z morza przy pomocy wielkiej tamy (podobne rozwiązanie jak w Holandii).


10) Las_Vegas - nawet miasto w centrum pustyni postarało się o osiedla na wyspach i kanałach dla bogatszych obywateli.


11) Los Angeles - każde wielkie amerykańskie miasto stara się mieć takie dzielnice "na wodzie". Kilka takich przykładów z okolic Los Angeles.


12) San Francisco i okolice - osiedle w zatoce.


"niezadowolone zbiorniki wodne" ;)

13) Phoenix - kolejne miasto na pustyni z osiedlami na kanałach i wyspach.


14) Port Grimaud koło Saint-Tropez - czyli Lazurowe Wybrzeże we Francji.


15) San Diego - USA, miasto przy granicy z Meksykiem.


16) Petersburg - dawniej Leningrad. Posiada 396 mostów i kilkanaście większych wysp. Nazywane czasem Wenecją północy, o te miano bije się także nasz Wrocław o czym niżej.

17) Tokio - gigantyczne miasto położone nad zatoką tokijską. Zatoka jest stopniowo wypełniania przez sztuczne wyspy, na zdjęciu poniżej lotnisko na jednej z takich nowych wysp.
Poniżej plany na przyszłość dla Tokio.


18) Wrocław - pretenduje do miana tzw. Wenecji Północy. Wrocław posiada około 20 wysp i około 130 mostów i kładek.


O sztucznych wyspach na Wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_island
Greendump.net/weburbanist/water-worlds-15-real-floating-towns-ocean-cities - urokliwe miasteczka na wyspach.
Cities on the artificial islands - not only Venice and Dubai

Komentarze