Ekstremalny skok spadochronowy - 4 rekordy

Jeden z najbardziej znanych skoczków spadochronowych Felix Baumgartner planuje lada moment skok z ponad 36 km, w trakcie którego chce przekroczyć prędkość dźwięku, czyli uzyskać ponad 1 Mach. Zamierza pobić jednocześnie cztery rekordy: najdłuższy swobodny spadek, najwyższy lot człowieka balonem, najdłuższy czas spadania oraz największa prędkość swobodnego spadania.
Prędkość dźwięku na poziomie morza to około 1225 km/h, ale na dużych wysokościach prędkość rozchodzenia dźwięku spada i tak dla przykładu na 11 km wynosi około 1060 km/h.

Osiągnięcie takich prędkości oprócz niebezpieczeństwa samego w sobie, jest także wezwaniem dla skoczka od strony technicznej. Teoretycznie mogło by się wydawać, że coś co spada musi przyspieszać i będzie przyspieszało tak długo ... jak, no własnie co? Otóż sprawa nie jest taka prosta. Skoczkowie skaczący na niższych wysokościach rozpędzają się do około 160-290 km/h, po czym ich prędkość się stabilizuje. Wynika to z faktu, że rosnący opór powietrza nie pozwala już bardziej przyspieszać. Standardowy skok spadochronowy, w którym chcemy poczuć radość ze swobodnego spadania wygląda następująco:
  • skok z 4000 m,
  • swobodne spadanie 3000 m (trwa 50-70 sek, przeciętna prędkość spadania to 200 km/h)
  • około 800-1000 m nad ziemią otwierany jest spadochron.
  • Przydatne linki:
  • http://dropzone.eu
Jak widać, spadanie w pozycji zapewniającej opór powietrza to prędkości w okolicach 200 km/h, jesli jednak zmienić pozycję na bardziej opływową (głowa w dół), to możliwe jest przekroczenie nawet ponad 450 km/h. By uzyskać większe prędkości potrzeba wzbić się jednak jeszcze wyżej. Z dwóch względów, musi być czas i miejsce na rozpędzenie, po drugie, im wyżej tym mniejszy opór powietrza.

Felix Baumgartner zamierza pobić stary już rekord wysokości i prędkości, z lat 60-tych. Joseph_Kittinger w 1960 roku skoczył z 31,3 km i uzyskał 988 km/h. Choć są głosy, że być może przekroczył prędkość dźwięku i osiągnął 1149 km/h. Wypadało by więc, by Felix osiągnął ponad 1150 km/h by nie było żadnych wątpliwości, sam wspomina że chce dojść do 1300 km/h. Więcej o Kittingerze oraz jego projekcie:


Wróćmy jednak do dzisiejszych czasów.

Ciekawie infografika na temat Projektu Stratos w RP:

Felix Baumgartner testował już cały sprzęt, w tym roku skoczył już ze spadochronem z wysokości 29 km. Ubrany w kosmiczny skafander były spadochroniarz wojskowy zwany „Nieustraszonym Felixem" wyskoczył z kapsuły balonu, leciał prawie cztery minuty, osiągając prędkość 862 km/h, po czym otworzył spadochron i wylądował na pustyni w Nowym Meksyku.

PS. mamy tylko nadzieję, że obecna próba będzie pomyślna i nie zakończy się tak pechowo, jak ta z 2008 roku, gdy po kilku latach przygotowań i wydaniu 3 mln dolarów ..... nie udało się wznieść nawet w powietrze. Mowa o pechowym Michelu Fournier:

Jego plany były jeszcze bardziej ambitne niż Felixa, chciał skoczyć z 40 km i osiągnąć 1600 km/h!

Komentarze