Skoki narciarskie na Stadionie Narodowym w Warszawie?


Pojawiła się informacja, że jest szansa na konkurs skoków narciarskich w 2013 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

"Byłem 22 września w Warszawie i miałem możliwość odwiedzenia Stadionu Narodowego. Nie wykluczam, że mógłby się na nim odbyć konkurs skoków narciarskich. Inicjatywa jest niezwykle interesująca. Takich zawodów w Europie i Azji dotychczas nie było. W latach 30-tych ubiegłego wieku skakano natomiast na stadionach w Los Angeles i Chicago" - powiedział Hofer.

- Przeprowadzenie konkursu na Stadionie Narodowym to pomysł działaczy Tatrzańskiego Związku Narciarskiego w porozumieniu z Walterem Hoferem. Słyszeliśmy o nim, miałyby to być zawody otwierające rywalizację w Pucharze Świata w sezonie olimpijskim 2013/2014. Profil skoczni da się wkomponować w obiekt - poinformował sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego Grzegorz Mikuła.

Członek komisji skoków FIS Jan Kowal opracował już plany przeprowadzenia konkursu, biorąc pod uwagę wkomponowanie skoczni o parametrach od K 65 do K 100 w Stadion Narodowy.

NCS się zastanawia
- Jest taki pomysł - potwierdziła PAP rzeczniczka zarządzającego stadionem Narodowego Centrum Sportu Daria Kulińska. - Na razie za wcześnie na szczegóły. Przede wszystkim trzeba zweryfikować, czy pod względem technicznym byłoby to możliwe. Najpierw jednak musimy otrzymać konkretną propozycję - dodała.

Źródło: PAP

Jak bardzo to realne? 
Zacznijmy od tego, że skakano już na stadionach, poniżej kilka przykładów.

[ps. przytrzymując na klawiaturze SHIFT (ten ze strzałką do góry) podczas klikania, zdjęcia będą pojawiać się w nowym oknie - dużo wygodniej, nie potrzeba się cofać do strony]

Skoki na stadionie Wembley - 1961 rok.
Skoki na stadionie Wembley.

- Punkt K: 30m a rekord 34,4 m.

Chicago - 1956 rok (lub 1954).

Chicago - 1937 rok.

W tamtych czasach, takie zawody musiały przypominać dzisiejsze imprezy spod znaku Red Bulla, ekstremalne i wyjątkowe lokalizacje.

Los Angeles - 1938-1939 rok.

Skocznia w Kanadzie w Vancouver w 1958 roku.

Inne dziwne lokalizacje skoków narciarskich: 

Czy Stadion Narodowy ma warunki na taką imprezę? Pewnie że tak, bo na upartego skoki można zorganizować nawet na płaskim, wystarczy spojrzeć na przykład miasta Vancouver.
Wysokość stadionu to ponad 50 m. Najwyższy punkt, na poziomie trybun, znajduje się 41 m nad poziomem murawy byłego Stadionu Dziesięciolecia, zaś iglica w najwyższym punkcie jest 100 m nad obecnym poziomem murawy.
Duża grafika z przekrojem:


Patrząc na budowę stadionu można zadać sobie podstawowe pytanie .... czy rozbieg będzie w ramach misy stadionu, czy też będzie wystawał ponad dach? Jeżeli ma to być skocznia o parametrach Punkt K = 65 a może nawet 100m, to raczej na 100% będzie trzeba zdemontować dach. Prawdę mówiąc, ciężko to sobie wyobrazić. Nasza wstępna analiza pokazała, że jeśli wszystko ma się zmieścić pod dachem, to punkt K będzie wynosił około 40 m.


Przy okazji, warto zobaczyć jak wygląda chyba najciekawszy teraz obiekt sków narciarskich, czyli nowa skocznia Holmenkollen w Norwegii.Komentarze