Boeing 787 Dreamliner w barwach LOT
Polski LOT doczekał się w czwartek pierwszej z ośmiu zamówionych nowych maszyn. Miały pojawić się już w 2010 roku, ale ich czas nadszedł w listopadzie 2012. To i tak stawia naszego przewoźnika w gronie firm z najnowszym parkiem maszyn.


W Warszawie wylądował w czwartek pierwszy Dreamliner (czyli "liniowiec marzeń") w barwach narodowego przewoźnika. Samolot przeleciał jednak bez eskorty czterech polskich myśliwców F-16, bo przeszkodziła w tym pogoda. W pierwszą podróż za Atlantyk samolot poleci 16 stycznia do Chicago. Jak powiedział prezes LOT-u Marcin Piróg, wcześniej poznają go pasażerowie latający po Europie: 

- Planujemy, w ramach szkoleń naszych pilotów wykonać kilkadziesiąt rejsów po Europie między 14 grudnia a 14 stycznia. Pierwszy rejs komercyjny będzie 14 grudnia rano, do Pragi. 

Samolot ma wiele zalet dla pasażerów, m.in. będzie ciszej i jaśniej niż w innych samolotach. Dla LOT-u najnowszy Boeing to także o 20 proc. mniejsze wydatki na paliwo. Jednak koszty eksploatacji nowej maszyny w porównaniu z używanymi dotychczas przez LOT Boeingami 767 będą porównywalne. Mimo że raty leasingowe za Dreamlinera są wyższe - mniej będzie się płacić za jego obsługę techniczną i za paliwo. 

Co potrafi Boeing 787 pokazuje te video:
Start godny myśliwców!

Jak poinformował PLL LOT: "Samolot pilotowało czterech kapitanów LOT-u: Jerzy Makula, Marian Wieczorek, Jarosław Zimmer i Krzysztof Lenartowicz przy wsparciu dwóch amerykańskich instruktorów z Boeinga". Wielu miłośników lotnictwa, którzy nie mogli być rano na lotnisku na bieżąco śledziło trasę lotu Dreamlinera na radarze, oglądało relacje telewizyjne i czytało na bieżąco aktualizowane wiadomości prasowe. Ciekawostką była relacja kapitana Makuli, który siedząc za sterami rozmawiał z dziennikarzami o zaletach samolotu, jego prowadzeniu, budowie i osiągach. Jerzy Makula zaznaczył, że latanie tym samolotem to przyjemność, jest cichy, szybki (według PAŻP samolot osiągnął prędkość 967 km/h) i da się nim lecieć lepiej i bezpieczniej.

Przelot naszego Boeigna 787 można było śledzić na:

http://www.flightradar24.com/#!/2012-11-15/00:16/LOT9787

lub
http://flightaware.com/live/flight/LOT9787Jak prezentuje się Boeing 787 na tle innych maszyn?
Boeing 787 mimo, że wyglądem podobny do innych samolotów pasażerskich, jest jednak nowatorska maszyną. Wzmocnienie kadłuba ma jeszcze jedną znaczącą zaletę - może w nim panować wyższe ciśnienie. W typowym samolocie rejsowym panuje ciśnienie odpowiadające temu, jakie jest na wysokości 2400 m. Chodzi o zmniejszenie naprężeń kadłuba. Tymczasem Dreamliner radzi sobie z ciśnieniem z 1800 m. Dla pasażerów oznacza to wyższy komfort podróży i mniejsze zmęczenie. Dodatkowo w kabinie jest wilgotniej (nie wysycha tak skóra i śluzówki), a powietrze filtrowane jest przez bardzo skuteczny system oczyszczania.

W pierwszą podróż za Atlantyk samolot z Warszawy poleci 16 stycznia 2013  roku do Chicago. Następny rejs - do Toronto, przewoźnik zaplanował na 1  lutego 2013 roku, a 3 lutego pasażerowie polecą Dreamlinerem do  Nowego Jorku. 3 marca 2013 roku nowa maszyna LOT-u wyruszy z Warszawy do Pekinu.
Loty po europie tutaj:

Z nowymi maszynami zmieniło się nieco malowanie, niewiele. Internauci mają swoje, często odważniejsze i ładniejsze. Może poddać pod narodowe głosowanie? 
http://www.bartrozalski.com/files/b787.jpg
Garść przydatnych adresów:

Komentarze