Niestety Broad Peak po raz kolejny stał się polskim cmentarzem poza granicami kraju. Historia nieszczęść została zaczęła się już w 1975 roku. Na Broad Peaku zginął wówczas Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk i Andrzej Sikorski. Zaś Maciej Brbeka próbował wyrównać z nią porachunki, kiedy to już raz był blisko szczytu (na przedwierzchołku), jednak z powodu warunków pogodowych nie dotarł na sam szczyt.
Broad Peak (inna nazwa: Falchan Kangri) – 12-ty pod względem wysokości góra na świecie (8051 m n.p.m.), ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu. W pierwszej klasyfikacji Karakorum dostała nazwę K3. Według niektórych danych ma 8047 m npm. - być może dlatego, że wiele zależy od wysokości skorupy śniegu na szczycie.
[Grafika ma się otwierać w nowym oknie? Przytrzymaj Shift i klikaj na grafikę]
http://aaj.americanalpineclub.org/wp-content/uploads/2011/03/BarmasseBroadPeak.jpg - źródło.
Góra składa się z kilku szczytów, nazywanymi czasami "przedwierzchołkami". Od lewej na zdjęciu (widok od północnego-zachódu):
(A) Broad Peak Południowy (7731 m)
(B) Broad Peak Główny (8047 m)
(C) Broad Peak foresummit (Rocky Summit, 8.028 m)
(D) Broad Peak Central (8016 m)
(E) South Kharut (6934 m)
Polacy podczas wyprawy marcowej, zdobywając po raz pierwszy w historii szczyt zimą, wchodzili najpierw na przełęcz między (C) a (D), potem przez "Rocky Summit" (C) w kierunku najwyższego wierzchołka, czyli na punkt (B) na zdjęciu powyżej.
Na poniższym zdjęciu widać lokalizację obozów pośrednich przed szczytem. Ostateczny atak odbywał się z obozu czwartego (C4) i prowadził przez niebezpieczne pole śnieżno-lodowe.
http://polski-himalaizm-zimowy.wspinanie.pl/blog/2013/03/07/pakistanczycy-wyruszyli-w-gore/
Wielkie zdjęcie, które oddaje skalę i trudności szczytu (choć akurat lodowiec tuż pod szczytem wydaje się płaski na poniższym zdjęciu, realnie był bardzo stromy):
http://www.himountain.pl/broad-peak-2008-09/broad-peak-2009-50 |
http://fabriziozangrilli.com/?page_id=2
Zdjęcie w kierunku szczytu głównego:
http://www.rmf24.pl/foto/polska/zdjecie,iId,1086607,iAId,77408 - rozmiar 4000x3000 px
Widok z Broad Peak (kadr z nagrania poniżej)
Video z ataku na szczyt:
Zima 2013 r.
Konferencja prasowa po powrocie do Polski z Broad Peak:
Część II i kolejne:
Zdjęcia Broad Peak i okolice:
Wyświetl większą mapę
http://www.blog.climbshop.pl/polacy-wracaja-zima-na-broad-peak/
Wyświetl większą mapę
http://www.eorc.jaxa.jp/en/imgdata/topics/2006/tp060105.html
http://paulholding.com/2012/07/05/north-west-face-of-laila-peak-6096m-hushe-valley-karakoram-pakistan-8th-22nd-june-2012/
Google Earth
http://followtheclimb.blogspot.com/2011/09/broad-peak-summit-pictures.html
Widok z Broad Peak na K2
Inne adresy związane z tematem:
nie rozumiem opisu pierwszego zdjęcia, z którego wynika, że polacy przeszli przez rocky summit do pkt D., czyli szczytu... ale ma on 8016 m, zaś szczyt ma przecież 8047 m.. czyli na obrazku pkt B. Czy autor może wyjaśnić dlaczego tak to wygląda?
OdpowiedzUsuńPolacy przeszli do punktu B, wlasciwego Broad Peak, punkt D to Kharut Kangri prawdopodobnie, jeden z przedwierzcholkow, Broad Peak jest rozlozysty jak Kanczndzonga, zdjecie z rozstawieniem obozow w zestawieniu ze zdjeciem porzadkujacym wszystkie środszczyty broad peaku jest nieco mylace
OdpowiedzUsuńOpis został poprawiony, faktycznie był czeski błąd. Weszli na szczyt (B) przez (C). Ale wcześniej dotarli na przełęcz między C a D.
OdpowiedzUsuńNa poniższej fotografii:
OdpowiedzUsuńhttp://paulholding.com/wp-content/uploads/2012/07/View-from-Col.jpg
szczyt oznaczony jako Gasherbrum I jest w rzeczywistości Gasherbrumem IV.
Fajnie było by zmienić, ponieważ fotografia jest na prawdę kozacka.
pozdro Kamil T.