Temperatura na świecie - lądy, morza, oceany

Najzimniejszy okres roku za nami. Dla półkuli północnej teoretycznie najzimniejszym okresem powinien być grudzień, gdyż wtedy są najkrótsze dni i promienie słoneczne docierają pod najmniejszym kątem na ziemię. Jednak ze względu na to, że wody mórz i oceanów nagrzewają się wolniej, często osiągając temperaturę minimalną dopiero pod koniec lutego, najzimniejszym okresem roku na lądach jest przeważnie styczeń. Czyli taki kompromis między wpływem Słońca a temperaturą oceanów.

Jakie były temperatury mórz i oceanów na początku lutego, kiedy to teoretycznie na półkuli północnej powinny mieć najniższą temperaturę, zaś na południowej najwyższą? Obrazuje to ta grafika z 5 lutego 2013 roku:
[Grafika ma się otwierać w nowym oknie? Przytrzymaj Shift i klikaj na grafikę]
Temperatura wód z 5 lutego 2013 roku.
http://c.wrzuta.pl/wi8096/adb8b2b40007b1c751328cf6/05_02_2013_global_temp.png - większa grafika. Rozmiar grafiki 7592 x 4312 px.
Tego dnia temperatury wody wynosiły:
  • +2°C = Bałtyk na wybrzeżu polskim;
  • +6 = Morze Północne, okolice Nowego Jorku;
  • +14 = Majorka, okolice Los Angeles;
  • +17 = Kreta;
  • +18 = Wyspy Kanaryjskie, środkowa Floryda;
Środek klimatycznego lata (półkula południowa):
  • +20 = Nowa Zelandia (wyspa północna).
  • +22 = okolice Sydney;
  • +18 do +24 = RPA
  • +25 = Rio de Janeiro;
  • +32 = północna Australia - najcieplejsze wody w tym dniu na planecie w oceanach.
Poniżej adresy gdzie można sprawdzić aktualne temperatury oceanów i mórz:
Powyżej stan na 9 sierpnia oraz 9 lutego 2012 roku - pół roku różnicy.

Aktualną pogodę w tym temperaturę, wiatr czy ciśnienie dla całego świata, można wyszukać w norweskim serwisie: YR.no - http://www.yr.no/place/Poland/Masovia/Warsaw/ - prognozy dla Warszawy.
Mapa pogodowa - 2 marca 2013 r.
Prognoza pogody + mapa całego świata. Temperatura lądów i oceanów!

O ile dla dużych szerokości geograficznych wiadomo, kiedy jest najzimniej i najcieplej (raz w roku), o tyle dla obszarów równikowych i podrównikowych (czyli międzyzwrotnikowych) ciężko powiedzieć. Wyobraźmy sobie obszar pomiędzy równikiem a Zwrotnikiem Raka (tym północnym). Najwyżej Słońce jest nad zwrotnikiem w czerwcu, nad równikiem zaś w marcu i wrześniu. To dlatego dla takich obszarów wykres temperatur wygląda nietypowo:

W okolicach równika, bywają miejsca, gdzie różnica temperatur między najzimniejszym a najcieplejszym miesiącem to zaledwie 2 stopnie Celsjusza! W Polsce roczna amplituda to około 20 stopni.


Animacje miesięcznych zmian średnich temperatur na świecie:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/MonthlyMeanT.gif
Temperatury w styczniu i w lipcu - powiększ obraz do 1920 px klikając na grafikę.

Strefy klimatyczne na morzach i oceanach:

I jeszcze ciekawostka.
Czy średnia temperatura w Polsce odbiega od średniej temperatur dla naszych szerokości geograficznych? Zobaczmy na poniższej grafice:
Porównanie obu półkul. Dla 50-tego równoleżnika w Polsce (wysokość Karkowa) temperatura zredukowana do poziomu morza to +9°C (czyli +8°C na 200 m).

Co można wywnioskować z tej grafiki? Patrząc na temperaturę dla 50-tego równoleżnika na półkuli południowej, widzimy tam przeważnie okolice +5°C. Dla półkuli północnej są to temperatury przeważnie od 0 do + 10°C, czyli także średnia w okolicy +5. Można więc śmiało powiedzieć, że żyjemy w Polsce w strefie podgrzanej "ponad normę" o dobre kilka stopni. Jest to zasługą ciepłego prądu oceanicznego Golfsztrom. Gdyby przestał działać i ogrzewać, prawdopodobnie wróciła by do północnej Europy i Polski epoka lodowa.

I na zakończenie, kilka linków:
 Temperatura lipca.

 Temperatura stycznia.
Tagi: global land ocean temperature map

Komentarze