Czas zimowy - przestawiamy godzinę

Zmiana czasu letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października.

Nie wszystkie kraje stosują taką zmianę czasu, nie we wszystkich nawet jest taki sens (np: na równiku dzień trwa zawsze 12 godzin).

Jaki ma to wpływ na nasze postrzeganie dni i nocy? Zobaczmy na wykresie. Weźmy za punkt analizy Łódź, która leży w centrum Polski (prawie idealnym). Poniżej ostatni dzień czasu letniego w Łodzi:

[Grafika ma się otwierać w nowym oknie? Przytrzymaj Shift i klikaj na grafikę]

A więc jeszcze dziś 26 października, ostatniego dnia czasu letniego mamy:
  • wschód słońca: 7:26
  • zachód słońca: 17:26
  • długość dnia: 10 godzin.
Jeszcze kilkanaście dni temu dzień miał  prawie 11 godziny, za kilkanaście dni będzie miał 9 godzin. Zobaczmy jaki wpływ ma na to zmiana czasu i komu to pomaga?


Jak widać, jakiś czas po przestawianiu na czas zimowy, wstajemy ze Słońcem (a przynajmniej niektórzy, może i większość). Jednak im bliżej zimy, nawet i oni będą wstawać w nocy, ponieważ w czasie najkrótszych dni, dzień trwa ledwo 7-8 godzin.

Różnice między czasem słonecznym a strefowym.

W czasie letnim (większość roku) górowanie słońca ma miejsce po godzinie 12:00 naszego czasu. Dlaczego? Ponieważ przyjmując czas "UTC+1" mamy na naszym obszarze godzinę 13:00 w momencie, gdy na południku zerowym jest 12:00, tymczasem realny czas słoneczny dla środkowej Polski to około 13:25. Czyli gdy u nas jest 12:00 czasu letniego, czas słoneczny to 12:25.

Gdy w tym samym czasie w Polsce i Hiszpanii obowiązuje godzina 13, czas słoneczny na wschodzie Polski jest w okolicy 13:30, tymczasem w zachodniej Hiszpanii dopiero około 11:30. Mimo teoretycznie tej samej godziny na zegarze, w Hiszpanii dopiero rośnie temperatura, u nas praktycznie już osiąga szczyty.


Natomiast zimą, górowanie słońca ma miejsce godzinę wcześniej względem czasu letniego. Czyli środkowa Polska ma górowanie słońca w okolicy 11:25 czasu zimowego. Dlatego zimą zazwyczaj najcieplej jest w okolicy 12-13 godziny, natomiast latem w okolicy 14-15 (ze względu na przesunięte górowanie słońca i dłuższy dzień).

A na koniec jak zwykle, garść niezbędnych linków powiązanych tematycznie:

Komentarze