Zimowe Igrzyska w Soczi a klimat subtropikalny

Na początek, gdzie oglądać igrzyska:
Igrzyska zimowe w Soczi zbliżają się do półmetka, jednak coraz częściej rodzi się pytanie, jak to się stało, że impreza zimowa trafiła w klimat subtropikalny. Faktycznie w samym Soczi dochodzi do +15°C, a nawet w górach w dzień mamy temperatury powyżej +3°C.
Dziś postaramy sobie odpowiedzieć, czy ta decyzja z punktu widzenia klimatu była zła a nawet absurdalna.
Podstawowe pytanie, czy tak wysokie temperatury są tam każdej zimy? Zobaczmy jak jest teraz:

[Grafika ma się otwierać w nowym oknie? Przytrzymaj Shift i klikaj na grafikę]

Środek igrzysk zimowych, temperatury nad Morzem Czarnym w okolicach Soczi powyżej +10*C, wysoko w górach poniżej 0*C.  Patrząc na mapę, dochodzimy do wniosku, że podobne temperatury jak w Polsce podczas obecnej, ciepłej zimy. I dokładnie tak samo jest tam, obecne temperatury w tej części Europy środkowo-wschodniej są o około 5 a nawet 10 stopni wyższe niż zazwyczaj!

A jak jest zazwyczaj w Soczi? Spójrzmy na średnie temperatury:
Czyli średnia temperatura zimą w Soczi (nad Morzem Czarnym) to około +6*C, czyli w dzień w okolicy +10°C, zaś w nocy w okolicy +2°C. Czyli taki nasz kwiecień lub październik-listopad.

Soczi leży na podobnej wysokości jak Turyn (Igrzyska zimowe 2006), czy Pireneje, gdzie chyba nikogo nie dziwią zimowe imprezy.

Mapa ośrodków narciarskich w okolicach Lazurowego Wybrzeża
http://www.narty.pl/osrodki-narciarskie-mapa.html

Porównajmy klimat Soczi z Niceą nad Morzem Śródziemnym i na stokach Alp. Teoretycznie Igrzyska Zimowe mogły by się na Lazurowym Wybrzeżu odbyć, bo całkiem blisko są zimowe kurorty i szczyty alpejskie o wysokościach powyżej 3000 m npm.

Jak widać, w Soczi jest nawet zimniej niż w Nicei!

Jakim więc cudem, teraz nagle podkreśla się ten klimat subtropikalny? Subtropikalny, czyli po prostu podzwrotnikowy, dokładnie taki jak jest w Nicei wybrzeżu alpejskim nad Morzem Śródziemnym. Często podkreśla się ten subTROPIK, tak jakby to miało znaczyć prawie tropiki czy klimat równikowy. Tymczasem jest to taki klimat, jak w zimniejszych rejonach Morza Śródziemnego, zresztą zobaczmy mapę:
Teoretyczny zasięg subtropików pokazuje ta mapa:
Jak widać, zarówno Nicea jak i Soczi, zawdzięczają ten klimat bardziej ciepłym morzom (Czarne i Śródziemne), niż kątowi padania promieni słonecznych, ponieważ prawdziwe subtropiki są nieco bliżej równika.

Soczi leży na granicy klimatu podzwrotnikowego i umiarkowanego. Same rejony górskie (góry Kaukaz), gdzie odbywa się najwięcej konkurencji, mają klimat zbliżony do Alp! Świadczyć o tym może nawet podobna wysokość granica występowania lodowców, w okolicach Soczi jest ona powyżej 2800 m npm, czyli prawie tyle samo co średnia w Alpach, gdzie w zależności od rejonu wynosi on od 2500-3200 m npm.

Góry i lodowce w okolicach Soczi
Zdjęcie satelitarne 03-02-2014
Więcej zdjęć:

Co więcej, Soczi nie leży nawet najbliżej równika z dotychczasowych aren igrzysk zimowych. Zobaczmy mapę:
  • Lillehammer (Norwegia 1994): 61°7′ N
  • Zakopane (Kraków 2022 ???):  49°18′ N
  • Turyn (Włochy 2006): 45°04′ N 
  • Sochi (Rosja 2014): 43°35′ N 
  • Salt Lake City (USA 2002): 40°45′ N (większość konkurencji powyżej 2000 m);
  • Squaw Valley (USA 1960): 39°11′ N (stan Kalifornia, większość konkurencji powyżej 2000 m);
  • Nagano (Japonia 1998): 36°38′ N (sporo konkurencji odbywało się na wysokościach powyżej 2000 m ze względu na klimat).

Miejsce rozgrywania konkurencji alpejskich na Igrzyskach w Soczi.

Dlaczego jest więc tak ciepło podczas tych igrzysk? Winna jest anomalia pogodowa, która tej zimy podwyższa temperatury także w Polsce. Co więcej, w niektórych rejonach Rosji jest nawet o ponad 30*C cieplej niż zazwyczaj!
Jak zmieniało się Sochi - GIF.
http://world.time.com/2014/01/24/watch-nine-years-of-olympic-preparation-in-six-seconds/?sf22543174=1

Sochi, winter olympic, satelite, winner, transmisje na żywo, live, nasa


Komentarze