Wypadki lotnicze - podsumowanie 2014 roku

Rok 2014 będzie zapamiętany jako rok trzech dużych tragedii azjatyckich linii lotniczych. Były to:


Już tylko te 3 katastrofy to 699 osób! Jednak jak się okazuje, ten rok wcale nie był najgorszy w ostatnich latach. Katastrofy były bardzo nagłośnione z kilku powodów. Po pierwsze działy się rzeczy niesłychane, czyli  zaginięcie wielkiego i nowoczesnego samolotu (niewyobrażalne dla wielu w XXI w.). Po drugie, zestrzelenie nad rejonem konfliktu samolotu linii Malaysia Airlines, czyli kolejney niesamowity zbieg okoliczności, dwie duże katastrofy w tak którkim odstępie czasu tej samej linii. Po trzecie, kolejne rozbicie wielkiego samolotu azjatyskiej linii, w podobnym rejonie jak utrata łączności z lotem 370. Jak więc to wyglądało na tle poprzednich lat?

[ Duża grafika po kliknięciu w obraz, jeśli chcesz w nowym oknie przytrzymaj Shift + klik ]
Duża grafika.

Jak widać, w ostatkich kilkunastu latach bywały takie okresy, gdzie liczba ofiar przekraczała 1000 osób. Wyjątkowo bezpieczne okazały się poprzednie trzy lata: 2011-2013. Ale nawet mijający rok był jednym z najbezpieczniejszych w histotii. Ilośc ofiar rzecz jasna wzrosła po tyrzech tak dużych katastrofach, ale ilość samych wydarzeń (wypadków) jest najmniejsza od początku analiz, czyli od 1950 r.
W ciągu 2014 roku Aviation Safety Network (ASN - Sieć Bezpieczeństwa Lotniczego) odnotowało łącznie 21 katastrof lotniczych z liczbą 990 ofiar śmiertelnych. To sprawia, że 2014 rok w historii przez najbezpieczniejszym liczbie wypadków śmiertelnych i 24 najbezpieczniejszy rok w historii pod względem wypadków śmiertelnych. Większość liczby wypadków to loty towarowe (10) i loty pasażerskie (8). Biorąc pod uwagę przewidywany ruch lotniczy na całym świecie z 33.000.000 lotów, wskaźnik wypadków wyniósł - 1 wypadek śmiertelny lotu pasażerskiego na 4 125 000 lotów.

Same liczby niewiele mówią, jeśli nie przyrównamy tego do ilości lotów, które szybko wzrastają. Światowy ruch powietrzny (wyloty) - loty komercyjne:

Trend od 1946 roku:

Rozkład wypadków:

Poniżej kilka grafik, które obrazują ruch nad naszymi głowami

Ruch lotniczy - 2 stycznia 2015 r.


Inne powiązane adresy:

accidents and plane crashes, the safety of air traffic in 2015, fatalities 2014

Komentarze