Kleszcze i borelioza - niezbędna wiedza i adresy

Borelioza roznoszona przez kleszcze wydaje się być coraz większym problemem. Przynajmniej tak wynika z rosnącej ilości zgłoszeń. Być może jest też tak, że rośnie świadomość i kiedyś zgłoszenia nie były tak częste a choroba rozwija się czasem wiele lat.

Borelioza - choroba zakaźna i bardzo podstępna. Nieleczona bywa śmiertelna (1% chorujących) lub prowadzi do inwalidztwa! Nie można jej lekceważyć. Na szczęście ocenia się, że około 15-30% kleszczy jest nosicielami boreliozy. Jednak Kleszcze są nosicielami nie tylko tego paskudztwa. Kleszcze są wektorami 130 odmian wirusów, 200 gatunków piroplazm, kilku gatunków filarii, grzybów, 20 gatunków riketsji, 20 gatunków krętków i innych bakterii. Stąd zjawisko istnienia wielu chorób odkleszczowych takich jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (kzm), tularemia, ludzka anaplazomza grnulocytarna, babeszjoza (piroplazmoza). 
Cykl życiowy ma 4 fazy

Badania - gdy masz jakiekolwiek podejrzenia.
Na wykonanie badań u człowieka ukąszonego przez kleszcza często trzeba czekać. Na przykład, w przypadku boreliozy - najczęstszej chorobie odkleszczowej w Polsce - pierwsze badanie można wykonać dopiero po upływie około 6 tygodni od ugryzienia pajęczaka. Jest to badanie krwi, które wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko bakterii wywołującej boreliozę (te 6 tygodni to tzw. okienko serologiczne, tj. czas od momentu wniknięcia krętka, do momentu pojawienia się przeciwciał we krwi).

Na początek:
- test ELISA: wykrywane są specyficzne przeciwciała IgM (na początku infekcji - na świeże infekcje) i IgG (późniejszy etap infekcji).

Na potwierdzenie (badania wtórne):
- test WESTERN BLOT


Video: prawie wszystko o kleszczach

Mapy i powiązane linki:
Należy jednak pamiętać, że kleszcze można spotkać w Polsce już wszędzie. Bywa, że są przenoszone nawet przez ptaki i tak zdobywają nowe tereny.


Komentarze