Dziadkowie a zmiany demograficzne i kulturowe

21 stycznia czeka nas Dzień Babci, zaś dzień później 22 stycznia Dzień Dziadka. Czy w zmieniającym się świecie, dziadek i babcia pełni cały czas te samą funkcję, co np: 20-50 lat temu? W końcu zmienia się średnia długość życia, zmienia się model rodziny, zmienia się często miejsca zamieszkania czy przecietny czas rodzenia dzieci. 

Na początek zobaczmy w jakim wieku jest dziś zazwyczaj dziadek i babcia, gdy wnukowie mają około 5-10 lat, czyli zazwyczaj w tym momencie, kiedy mają ze sobą najlepszy kontakt. 

Kiedyś dziadkowie mieli w tym okresie zazwyczaj około 51-56 lat, dziś jest to często aż 65-70 lat. Plusem tego jest to, że większość dziadków jest już wtedy na emeryturze i może mieć więcej czasu dla wnuczków, jednak minus jest taki, że są sporo starsi niż kiedyś. Więc nie zawsze może to być taka pomoc jak kiedyś, bo wielu z nich w tym okresie sama potrzebuje pomocy. Pomimo wydłużenia się średniego życia, dziś też zazwyczaj okres w którym żyją dziadkowie i wnukowie się skrócił, zazwyczaj o kilka lat o kilka lat.
Zmiana średniej długości życia w Polsce

Dalsze prognozy długośći życia w Polsce

Średni wiek matki, urodzenia pozamałżęńskie itp. Więcej:

Co ciekawe, średni efektywny wiek przechodzenia na emeryturę (czyli zaprzestanie pracy zarobkowej) w wielu krajach wcale nie rośnie od dziesiatek lat. Oficjalny "wiek emerytalny" może i rośnie, ale w praktyce jednak zazwyczaj i tak kończymu pracę w wieku około 65-70 lat:


Inne powiązane adresy:

Komentarze