Klimat Polski - jaka powinna być dziś temperatura?

Skończyło się lato, zaczyna się okres bardzo szybkich obniżek temperatur, więc dzisiejszy wpis będzie klimatyczny. Blog nasz powstał, by drążyć ciekawe tematy. Nawet jeśli temat będzie popularny, jak pogoda czy klimat, to postanowiliśmy ugryź go od nietypowej strony.
A mianowicie, postawiliśmy sobie pytanie, jaka powinna być dziś temperatura ... dziś czyli jakikolwiek dzień roku. Większość pewnie zna dane lub wykresy w skali roku czy miesiąca, ale ciężko sprawdzić, jaka jest typowa temperatura na początku np: października, czy pod koniec miesiąca. Jaka jest typowa temperatura w dzień a jaka w nocy. Na te pytania postanowiliśmy odpowiedzieć poniższym postem.
A więc od początku, typowy przebieg temperatur w ciągu roku wygląda następująco (uśrednione dane dla Polski):
[ps. przytrzymując na klawiaturze SHIFT (ten ze strzałką do góry) podczas klikania, zdjęcia będą pojawiać się w nowym oknie - dużo wygodniej, nie potrzeba się cofać do strony]

Na powyższej grafice mamy trzy linie krzywe. Każda z nich prezentuje temperaturę liczoną w nieco inny sposób: 
 • średnia dobowa, 
 • średnia maksymalna dobowa, 
 • średnia minimalna dobowa

Oprócz tego u dołu wykresu jest tabela, gdzie mamy podatne wartości typowych temperatur jakie panują w środku miesiąca oraz na przełomie miesięcy (czyli na początku i końcu miesiąca). Jest to średnia temperatura dla Polski, policzona z mediany temperatur większych miast Polski, wybranych równomiernie z całego kraju.

Warto w tym miejscu zauważyć, że średnia temperatura w Polsce rośnie, winne temu pewnie są zmiany klimatyczne i rozrastanie miast. Dobrze obrazuje to powyższy wykres:
Wykres pochodzi z artykułu:

Porównując średnią temperaturę dla większych miast Polski, można zauważyć podwyższenie o około 1*C w ciągu kilkudziesięciu lat. Różnice te w ujęciu miesięcznym i rocznym prezentuje poniższa tabela:


Dobowy rozkład temperatur przebiega zaś następująco:
Jak widać, najzimniej jest nad samym ranem, gdyż temperatura jest tracona cała noc. Natomiast najcieplej 1-3 godzin po górowaniu Słońca, czyli zazwyczaj koło 14-tej.Inne podobne wykresy można znaleźć na poniższych stronach:
Przykład dla Warszawy:

Inny serwis:
Przykład dla Warszawy:

Ciekawie przedstawione dane klimatyczne można wyszukać czasem w anglojęzycznych wersjach stron o miastach na Wikipedii, przykład dla Warszawy:

No i na koniec nasze rodzime IMGW:
Aktualne dane klimatyczne:

Średnie temperatury dla wybranych miesięcy w roku:
 • styczeń (zima, najzimniejszy)
 • kwiecień (wiosna)
 • lipiec (lato, najcieplejszy)
 • październik (jesień).
i na zakończenie średnia roczna temperatura dla kraju:Komentarze

 1. Czy dla was Łódź nie istnieje? Nie jest jednym z największych miast? Jak mnie wkurwia takie jej pomijanie. Jak widać skoro debile z TVP nie pokazują jej na mapach pogodwych, to nie istnieje..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest pretensja do nas? Większość grafik nie jest nasza, więc nie wiem skąd te pretensje. A co do map pogodowych, to nie chodzi tam o pokazanie wg największych miast, tylko wg rejonów, znaczących części kraju. Łódź i Wawa jest tak blisko, że zazwyczaj pokazują dla tego rejonu tylko Wawę, gdyż pogoda zazwyczaj jest podobna w obu.

   Usuń
 2. Dzień dobry.
  Jestem studentem studiów podyplomowych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Kierunek analiza danych z wykorzystaniem narzędzi SAS.
  Potrzebuje danych na temat średnich temperatur w woj. śląskim (jeżeli to możliwe w podziale na powiaty). Potrzebuje danych za min. 10 letni okres.

  Proszę o informację czy tego typu dane w postaci zbiorczej są gdzieś dostępne.

  Wszelkie uwagi i sugestie będą bardzo pomocne.

  Dziękuję za odpowiedź i pomoc.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz