Wysoka woda w Wenecji

Każdego roku obiegają media zdjęcia i filmy z Wenecji zalanej przez wody Adriatyku. Tak wysoki stan wody nazywany jest przez miejscowych "acqua alta" (high water). Wysokie stany wody pojawiają się nawet 4-5 razy w roku. Bardzo wysokie (powyżej 140 cm) średnio raz na 4 lata. Dlaczego się pojawia i czy ma to związek ze zwykłymi pływami? Pływy na Adriatyku mają maksymalnie 40-90 cm (zazwyczaj 30 cm poniżej i 30 cm powyżej średniego stanu) i występują w rytmie dobowym.

Dlaczego więc kilka razy razy w roku pojawia się wyższy poziom niż zazwyczaj?

Te odpowiedź można uzyskać na stronie miasta:
High water in Venice: frequently asked questions (FAQ)
http://www.comune.venezia.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/EN/IDPagina/22795

Poniżej szybkie tłumaczenie najważniejszych faktów:

1) Co to ​​jest "acqua alta" (wysoka woda)? 
"Acqua alta" (wysoka woda) jest zjawiskiem, które zazwyczaj odbywa się w Wenecji w okresie zimowym, gdy połączenie odpływu astronomicznego, silny wiatr południowy (scirocco) i Seiche  może spowodować większy napływ wody do Venetian Lagoo n.

Poziom wody w lagunie, przykład z ostatniej "wysokiej wody" z listopada 2012:2) Kiedy wyjątkowy przypływ (Tides) występuje? 
Wyjątkowe Tides (gdy woda-line jest równa lub większa niż 140 centymetrów na mareographic zera "Punta della Salute", znajdujących się w pobliżu Salute Kościoła, przed Placem Świętego Marka) statystycznie występują raz na 4 lata. Są one spowodowane przez połączenie różnych czynników, takich jak astronomicznej przypływu, niskie ciśnienie na Morzu Tyrreńskim, silny wiatr południowy (scirocco) i Seiche Adriatyckiego. Kolejne dwa większe zjawiska przyczyniają się również do zwiększenia poziomu wody: eustasy (patrz słowniczek poniżej) i opadanie na Wenecką Lagunę, które razem spowodowały utratę altymetrię około 26 centymetrów w ciągu ostatniego stulecia. 

Wysoka woda zdarza się coraz częściej i jest coraz mocniejsza. Jest to wynik zapadania się wysp (118 wysp) pod ciężarem budowli oraz podwyższaniu się poziomu mórz i oceanów.

http://www.cmar.csiro.au/sealevel/ - wzrost poziomu wód o 20 cm w nieco ponad 100 lat. 

Ostatnie dane zebrane z dokładnych pomiarów (GPS oraz InSAR) geodezyjnych wskazują, że może być gorzej. W ciągu najbliższych 20 lat poziom wody w Wenecji podniesie się o kolejne 8 cm. Tempo subsydencji wynosi 1 do 2 mm rocznie, a wzrost poziomu morza drugie tyle. W sumie daje to relatywne podnoszenie się poziomu wody rzędu 4 mm rocznie, czyli wspomniane 80 mm do 2032 roku. Choć najnowsze dane pokazują, że być może tempo osiadania zwolniło.

Osiadanie Wenecji znane jest już od dawna, pomiary jej tempa prowadzono już w 1872 roku. Wcześniejsze wyobrażenia o zapadaniu się miasta dają obrazy Canaletta (wuja warszawskiego pejzażysty), który drobiazgowo przedstawiał architekturę. Na ścianach malowanych przez niego domów udało się określić poziom najwyższych pływów i na tej podstawie wyliczono, że od 1727 roku Wenecja zapadła się o 60 cm. Problem subsydencji bagatelizowano do tej pory i przygotowywany za wiele miliardów euro program ochrony Wenecji MOSE, który ma być wdrożony w 2014 roku, nie uwzględniał jej. Włosi twierdzą, że 1-2 mm rocznie subsydencji to nic. Tymczasem w XX w. Wenecja zapadła się nieco więcej, niż wyniósł wzrost poziomu morza – 12 cm subsydencji do 11 cm wzrostu poziomu morza. Jedno wydaje się pewne, pod koniec XXI wieku Wenecja znajdzie się pół metra pod wodą i chyba nie da się temu zapobiec.
Obniżanie się gruntu w mm/rok - jak widać, nie jest równomierne (dane z lat 1992, 1996).Częstotliwość Acqua Alta wydarzeń większej niż 100 cm
 w dziesięcioleciach w okresie 1920 - 2000, Wenecja.

3) Jak długo trwa Aqua Alta (wysoka woda)? 
Wysoka woda w zależności od cyklu przypływu (naprzemienne pływów wysokich i niskich dzieje się co 6 godzin): kiedy jest "acqua alta" na ulicach to trwa tylko kilka godzin podczas szczytu przypływu (zwykle 3 do 4 godzin ). Gdy woda opada wszystko wraca do normalności.
4) Ale jak wysoko sięga "wysoka woda"?
Wysoki poziom wody są mierzone na mareographic zera "Punta della Salute". Wysoka woda ma zazwyczaj 110-150 cm raz na 4 lata. W pozostałe lata nie przekracza zazwyczaj 110 cm.

Ile procent miasta jest zalane przy danej wysokości wody?
  • 100 cm: 4%; 
  • 110 cm: 12%, 
  • 120 cm: 35%, 
  • 130 cm: 69%; 
  • 140 cm: 90%
  • 150 cm: 96%
  • 160 cm: 99%;
  • 190 cm: 100% - rekord 194 cm.
Przebieg poziomu wód podczas rekordowego dnia, 194 cm w 1966 roku - więcej.

Maksymalne poziomy wysokiej wody (dane do 2002 roku).

Tworzony jest system zabezpieczający Wenecję przed tak wysoką wodą.


http://en.wikipedia.org/wiki/MOSE_Project - zobacz więcej o projekcie.

Miasto i mieszkańcy sobie radzą do poziomów 110 cm bez większych problemów (np: dla turystów stosuje się kładki). Dopiero przy poziomach powyżej 120 cm są potrzebne specjalne wysokie kalosze i ostrożność.

Poziom wody w lagunie sięga 105 centymetrów. Morze wdziera się do Wenecji, kiedy poziom wody w mieście podnosi się o 80 centymetrów ponad stan normalny. Najbardziej narażone na zalanie są wówczas nabrzeża i plac św. Marka. Najgorsza w historii "acqua alta" dotknęła Wenecję 4 listopada 1966 roku. Poziom wody podniósł się wówczas aż o 194 centymetry.

5) Co robić w Wenecji, gdy istnieje "acqua alta"? 
"Acqua alta" nie niebezpiecznym zjawiskiem jest: ważne jest, aby zrozumieć, że większość czasu przypływy powodować bardzo ograniczoną niedogodności Wenecjan i turystów. W tych przypadkach, jedyną rzeczą do zrobienia jest być cierpliwym i poczekać kilka godzin na kolejny przypływ. W przeciwnym razie, propozycja dla osób najbardziej ciekawskich jest kupić parę butów i odwiedzić miasto w sposób dość nietypowy.
Więcej dużych zdjęć z obecnej wysokiej wody - 2012 rok: http://www.theatlantic.com/infocus/2012/11/venice-under-water/100403/

Wysoki poziom wody to także problem ze śmieciami i ściekami.Co kilka lat zdarzają się zimny, gdy część kanałów zamarza

Porównanie poziomu morza - na obrazach z XVIII wieku i z ostatnich 10 lat.

Ciekawe adresy związane z tematem Wenecji:

Komentarze