Głębokość Morza Bałtyckiego i największy statek

Choć Morze Bałtyckie spełnia wszystkie podręcznikowe wytyczne by nazwać je morzem, to jednak jest morzem nietypowym. Tak naprawdę, jest zalanym obszarem ziemi po ustępującym lądolodzie, przez długi czas było nawet zwykłym jeziorem. O ile oceany i większość mórz, leżą w swego rodzaju "rozpadlinach" powstałych na skutek ruchu kontynentów i są tworami głębokimi i trwałymi, o tyle Bałtyk leży po prostu na szelfie kontynentalnym.
Szelf_kontynentalny - część kontynentu zalana wodami (morzem).

Co to oznacza? Że nasz Bałtyk jest bardzo, bardzo płytki, przynajmniej jak na morza i oceany. Poniżej prezentujemy grafikę, która obrazuje głębokość Bałtyku na tle największego statku, jaki pojawił się na jego wodach.
[Grafika ma się otwierać w nowym oknie? Przytrzymaj Shift i klikaj na grafikę]

Długość statku: 400 m. Głębokość Bałtyku na dużych obszarach ma zaledwie 10-30 m! Największa głębia w okolicach Polski ma 118 m, zaś największa głębia w całym Bałtyku to 459 m.Głębokość Bałtyku na tle oceanu i mórz Europy:


Maersk Triple-E - największy kontenerowiec świata, pływał także po Bałtyku:

Jest jeszcze większy okręt (zbiornikowiec), który ma aż 458 m. O największych żaglowcach pisaliśmy zaś w tym wpisie: http://start24.blogspot.com/2012/09/najwieksze-zaglowce-swiata-i-polski.html
Ruch statków po Bałtyku (stan na 3 sierpnia 2013). Pozycje aktualne, mapa online: http://www.marinetraffic.com/ais/pl/

I jeszcze w ramach ciekawostki, granice stref wpływu na Bałtyku nie są do końca rozstrzygnięte, mamy spór z Danią:
http://archiwum.wiz.pl/1998/98112600.asp
http://www.openstreetmap.org/

Morskie granice Polski:
http://m.publio.pl/files/samples/92/07/21/173455/Przewodnik_zeglarski_Polskie_wybrzeze_Baltyku_Zalew_Szczecinski_porty_otwartego_morza_Zatoka_Gdanska_Zalew_Wislany_demo.pdf

Liki powiązane tematycznie:

Komentarze

Prześlij komentarz